Lajmet - Psh | Sistemi Prokurorial i Republikës së Kosovës
left stars
right stars

Lajme

KOMUNIKATË PËR MEDIA
KOMUNIKATË PËR MEDIA

Ferizaj, 06 Janar 2021 – Prokuroria Themelore në Ferizaj, Departamenti për Krime të Rënda, njofton opinionin publik se ka filluar hetimet në lidhje me rastin e shpërthimit që ka ndodhur dje në restaurantin “Steak House” në Ferizaj,  ku si pasojë  e tij mbetën të lënduar dyzetekatër (44) persona. Dyshimet e para lidhur me këtë rast janë që ka shpërthyer një bombolë gazi dhe ky rast është cil&...

Lexo më shumë
Vrasje e rëndë në Ferizaj
Vrasje e rëndë në Ferizaj

Ferizaj, 10 Gusht 2020 – Prokuroria Themelore në Ferizaj, Departamenti për Krime të Rënda, ju njofton se sot, në Ferizaj, një person dyshohet se ka privuar nga jeta nënën e tij. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 08:00, në mëngjes, ku i dyshuari B. Ç., rreth 62 vjeç, dyshohet se në shtëpinë e tij në rrugën “Ejup Statovci”, në Ferizaj, ka privuar nga jeta nënën e tij, tani të ndjer&...

Lexo më shumë
Ngritet aktakuzë kundër dy personave për veprën penale “Grabitje” dhe një personi për veprën penale “Blerja, pranimi ose fshehja e sendeve të përfituara me kryerjen e veprës penale”
Ngritet aktakuzë kundër dy personave për veprën penale “Grabitje” dhe një personi për veprën penale “Blerja, pranimi ose fshehja e sendeve të përfituara me kryerjen e veprës penale”

Ferizaj, 24 Korrik 2020-  Prokuroria Themelore në Ferizaj, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër dy (2) personave, me inicialet B.G., nga Ferizaj, V.S.,nga komuna e Vitisë  për veprat penale të grabitjes, dhe L.R., nga Prishtina, për veprën penale “Blerja, pranimi ose fshehja e sendeve të përfituara me kryerjen e veprës penale”. Sipas aktakuzës së Prokrurorisë, të pandehurit B.G., dhe V.S., nga data 15 Janar 2020 ...

Lexo më shumë
Ngritet aktakuzë për rastin e vrasjes në Ferizaj që tronditi opinionin publik
Ngritet aktakuzë për rastin e vrasjes në Ferizaj që tronditi opinionin publik

Ferizaj, 29 Qershor 2020-  Prokuroria Themelore në Ferizaj, Departamenti për Krime të Rënda,Prokurori i Shtetit Veton Shabani, ka ngritur aktakuzë kundër dy (2) personave me inicialet  T.L., dhe D.L, për rastin e vrasjes në komunën e Ferizajt që tronditi opinionin publik.  Sipas aktakuzës, i pandehuri T.L., me datë 08 Dhjetor 2019, rreth orës 18:00 në fshatin Surqinë, komuna e Ferizajt, me dashje, në mënyrë dinake dhe me qëllim të ...

Lexo më shumë
Kryeprokurori Jashari priti në takim përfaqësuesit e projektit SMIL
Kryeprokurori Jashari priti në takim përfaqësuesit e projektit SMIL

Ferizaj, 11 Qershor 2020- Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Ferizaj, Shukri Jashari, ka mbajtur takim  me udhëheqësin e Departamentit të Teknologjisë në Këshillin Prokurorial të Kosovës, z Nexhat Haziri, Drejtorin e Policisë Rajonale në Ferizaj, shefat e Hetimeve të Stacionit Policor në Ferizaj, anëtarët dhe trajnerët e projektit të Sistemit për Menaxhimin Informativ të Lëndëve (SMIL).  Gjatë këtij takimi, u diskutua rreth bashkë...

Lexo më shumë
Ndalohet një person nën dyshimin për veprat penale “Vrasje në tentativë” dhe “Vrasje e rëndë”
Ndalohet një person nën dyshimin për veprat penale “Vrasje në tentativë” dhe “Vrasje e rëndë”

Ferizaj, 01 Qershor 2020- Prokuroria Themelore në Ferizaj, njofton opinionin publik, se me datë 31 Maj 2020, në ora 16:30, me urdhër të prokurorit, ka ndaluar në kohëzgjatje prej 48 orësh, një (1) person nga Hani i Elezit. I njëjti është arrestuar me urdhërarrest ndërkombëtar dhe është ekstraduar nga Italia në Kosovë, nën dyshimin se me datë 09 Nëntor 2002, ka kryer veprën penale “Vrasje në tentativë” dhe “Vrasje e ...

Lexo më shumë