Share on

Facebook

Održan je zajednički sastanak Kancelarije Glavnog državnog tužioca i Vrhovnog suda sa Tužilačkim savetom, Sudskim savetom, glavnim tužiocima tužilaštava i predsednicima sudova Republike Kosova

Priština, 12. decembar 2024 – Kancelarija Glavnog državnog tužioca i Vrhovni sud Kosova su održali zajednički sastanak sa Tužilačkim savetom Kosova (TSK), Sudskim savetom Kosova (SSK), glavnim tužiocima tužilaštava i predsednicima sudova Republike Kosova.

Na početku ovog sastanka, V.D. Glavnog državnog tužioca, g. Besim Kelmendi, naglasio je važnost ovog sastanka, navodeći da, „Jedinstveni smo po stavovima u vezi sa očuvanjem nezavisnosti pravosudnog sistema, jedinstveni po suštinskim pitanjima za tužilački i pravosudni sistem, a ovaj sastanak je završnica naših zajedničkih uspeha. Međutim, pored uspeha, svesni smo koraka koje moramo preduzeti da unapredimo pravosudni sistem, da imamo više uspeha, više efikasnosti, više kvaliteta u radu sudija i tužilaca. Dakle, pitanje reforme pravosuđa kojim se bavila Venecijanska komisija, pitanje efikasnosti našeg rada, kaznena politika, mere koje se sprovode da bi se okrivljeni u krivičnom postupku obezbedili, pitanje elektronskog upravljanja predmetima biće samo početak naših diskusija”.

“Takođe, želim da istaknem da ne možemo da imamo pravdu za građane i da imamo suđenje u razumnom roku sve dok imali manjak broja tužilaca, odnosno ne odobravanje budžetskih zahteva tužilačkog sistema od strane izvršne i zakonodavne vlasti i ovo je veoma uznemirujuće i predstavlja nam prepreke u svakodnevnom radu da budemo efikasni i da omogućimo ostvarivanje prava građana na pristup pravdi“, rekao je V.D. Glavnog tužioca Kelmendi.

Sa druge strane, Predsednik Vrhovnog suda Kosova, g. Fejzullah Rexhepi je u pozdravnom govoru istakao značaj ovakvih sastanaka, kroz koje se može razgovarati o važnim pitanjima u vezi sa unapređenjem pravosudnog sistema i gde se može omogućiti utvrđivanje novih koraka ka povećanju efikasnosti, transparentnosti i poverenja građana u institucije pravosuđa. Prema rečima predsednika Vrhovnog suda, važno je razgovarati o sprovođenju zakonskih reformi u 2025. godini, uključujući donošenje paketa zakona u Skupštini, prema Zajedničkoj deklaraciji o opredeljenju, koji su od suštinskog značaja za unapređenje pravosudnog sistema. Deo ovog procesa biće i unapređenje SMIL sistema, sa fokusom na mogućnost bolje koordinacije i komunikacije između Sudskog saveta, Tužilačkog saveta, sudova i tužilaštava.

“Takođe, rasprava o kaznenoj politici je jedna od najvažnijih tema ovog sastanka. Kao ključna komponenta za efikasan, kredibilan i nepristrasan pravosudni sistem, ova politika mora biti zasnovana na ustavnim i zakonskim principima. S tim u vezi, pre dve nedelje, uz podršku Američke ambasade (OPDAT), Vrhovni sud je lansirao Uputstvo za određivanje kazne, važan dokument za ujednačavanje sudske prakse i povećanje kvaliteta donošenja odluka”, istakao je, između ostalog, šef Vrhovnog suda. On je zahvalio prisuntnim međunarodnim partnerima na njihovoj značajnoj i stalnoj podršci tokom mnogobrojnih reformi u pravosuđu.

Predsedavajući Tužilačkog saveta Kosova, g. Ardian Hajdaraj, je naglasio jačanje pravosudnog sistema. “S obzirom na prirodu rada Tužilačkog i Sudskog saveta, dostignuća i izazovi sa kojima se suočavamo su isti. Naš put ka očuvanju nezavisnosti institucija, transparentnosti, odgovornosti, jačanju dva sistema je zajednički”, podvukao je g. Hajdaraj.

Sa druge strane, Predsedavajući Sudskog saveta Kosova g, z. Albert Zogaj govoreći o koordinaciji i pripremama sudskog sistema i tužilačkog sistema za primenu reformi tokom 2025. godine, istakao je potrebu koordinacije za paket reformi u pravosuđu, koji, prema njema, nije idealan, ali je realan, i “predstavlja zajednički rad i dobio je zeleno svetlo da prođe filter Venecijanske komisije”. Predsedavajući je naglasio da: “Došli smo do važne faze u izradi ove reforme, koja je prošla kroz zajedničku inicijativu”, stoga je on zahvalio sudijama, tužiocima koji su deo ovog procesa, šefove institucija i posebno međunarodne partnere, koji su legitimisali ovu inicijativu za pravosudni sistem. Predsedavajući Zogaj je nalgasio važnost koja je posvećena zaštiti nezavisnosti sudskog i tužilačkog sistema tokom ovog procesa.

Sedamdesetak učesnika sastanka razgovaralo je o koordinaciji sudova i tužilaštava, produktivnosti sudskih sednica i efikasnosti u tretiranju predmeta; sprovođenju Uputstva SSK-a za kaznenu politiku, povećanje kvaliteta istrage i odlučivanja, kao i vrednovanje prakse u postupku izricanja mera bezbednosti okrivljenog u postupku; unapređenje sistema upravljanja predmetima i procena mogućnosti dogovora između SSK-a i TSK-a, da sudovi i tužilaštva komuniciraju putem elektronskih sistema, kao i za održavanje redovnih sastanaka tokom 2025. godine, između saveta i između sudova i tužilaštava.

Učesnici sastanka su se dogovorili da formiraju Radnu grupu u sastavu: Predsednik Vrhovnog suda, V.D. Glavnog državnog tužioca, predsedaqvajući SSK-a i TSK-a, zamenici predsedavajućih SSK-a i TSK-a i po jedan predstavnik iz sudstva i predstavnik tužilaštva.

Ova radna grupa će imenovati radne podgrupe i organizovaće takve sveobuhvatne sastanke.